Dr n. med. Paulina Lacek
Rehabilitacja onkologiczna
Rehabilitacja onkologiczna skierowana jest do pacjentów dotkniętych chorobą nowotworową. Jest bezpieczna i nie ma negatywnego wpływu na ich zdrowie. Wykorzystanie terapii manualnej w procesie rehabilitacji onkologicznej zależy od fazy leczenia nowotworu, czasu od zakończenia terapii oraz indywidualnego stanu pacjenta i jego własnych potrzeb. Jest uzależnione od obecności dysfunkcji, możliwych powikłań wynikających z przeprowadzonego leczenia onkologicznego, a także od występowania współistniejących schorzeń i urazów narządu ruchu.
Rehabilitacja onkologiczna
w gabinecie FIZJO-VIT
Rehabilitacja onkologiczna Lublin
Celem rehabilitacji w onkologii jest :
1. Zapobieganie psychofizycznym następstwom choroby nowotworowej i jej leczenia
2. Usuwanie czynnościowych zaburzeń po leczeniu
3. Przywracanie sprawności psychofizycznej
4. Łagodzenie objawów choroby i poprawa jakości życia
5. Odprowadzenie nadmiaru chłonki
6. Mobilizacja blizny
7. Pobudzenie tworzenia się krążenia obocznego i regeneracji naczyń oraz węzłów chłonnych
8. Przywrócenie równowagi odpływu chłonki
9. Zapobieganie czynnościowym następstwom obrzęku (ograniczenie ruchomości w stawach, zmniejszenie siły mięśni obrzękniętej kończyny, wady postawy oraz zwyrodnieniem stawów).
Rehabilitacja onkologiczna u pacjenta dotkniętego chorobą nowotworową jest w większości przypadków niezbędna. Każdy pacjent powinien otrzymać odpowiednio dopasowaną, indywidualną rehabilitację, ponieważ jest to kluczowe w trudnym okresie podczas leczenia onkologicznego oraz dla radzenia sobie z problemami związanymi z dysfunkcjami narządu ruchu, po zakończeniu terapii.
Rehabilitacja onkologiczna w praktyce
Axillary Web Syndrom (AWS) – syndrom ,,sieci”, ,,sznura” w obrębie dołu pachowego – jest samoograniczającą się i często niedostrzeganą przyczyną znacznej chorobowości we wczesnym okresie pooperacyjnym w obrębie dołu pachowego w przebiegu leczenia raka piersi. Syndrom ten charakteryzuje się bólem w obrębie dołu pachowego, który przebiega w dół w kierunku przyśrodkowej powierzchni ramienia (czasami przez dół łokciowy, aż do ręki, zwłaszcza w kierunku kciuka), ogranicza ruchomość barku – głównie odwodzenie.
W obrazie klinicznym można zaobserwować podobną do ,,sznura/ sznurów” tkankę podskórną rozciągającą się od pachy w kierunku powierzchni przyśrodkowej ramienia, która staje się widoczna, wyczuwalna i bolesna podczas odwodzenia ramienia.
Axillary Web Syndrom ( AWS ) w jednym z badań został stwierdzony u około 48% kobiet, które przeszły zabieg usunięcia pachowych węzłów chłonnych. Może wystąpić także po zabiegu biopsji węzła wartowniczego (SNLB).
Patogeneza powyższego syndromu to m.in. limfatyczno – żylne uszkodzenie, hiperkoagulacja, zastój w powierzchownych naczyniach żylnych i limfatycznych jako zaburzenie i uraz tkanek spowodowany przerwaniem powierzchownych naczyń limfatycznych i żylnych podczas operacji chirurgicznej w obrębie dołu pachowego.
Czas terapii tego ”sznura” trwał tylko 20 min., więc taki efekt można uzyskać już po jednej wizycie.
Zarezerwuj wizytę
W FIZJO-VIT fizjoterapia Lublin zawsze staramy się umówić wizytę jak najszybciej. Zdajemy sobie sprawę, że jeśli chodzi o zdrowie, czas jest bardzo ważny. Nasi specjaliści od fizjoterapii są dostępni od poniedziałku do soboty.
Nie zwlekaj i zarezerwuj termin wizyty już dziś!