Fizjoterapia Lublin
Zabiegi rehabilitacyjne
Fizjoterapia Lublin – w gabinecie FIZJO-VIT oferujemy szeroką gamę zabiegów fizjoterapeutycznych dostosowanych do wymagań naszych Pacjentów.
Skontaktuj się z nami, a my dobierzemy odpowiednią ofertę terapii dla Ciebie.
Fizjoterapia Lublin - nasze zabiegi
Kinesiotaping to metoda oklejania specjalnymi plastrami, których parametry są zbliżone do parametrów ludzkiej skóry. Plaster dynamiczny nie jest nasączony żadnym lekiem. Technika ta pozwala na osiąganie doskonałych rezultatów terapeutycznych przez działanie sensoryczne plastra.
Przyklejone we właściwy sposób plastry dynamiczne tworzą pofałdowania powierzchni, zwiększając przestrzeń pomiędzy skórą właściwą a powięzią. Usprawnia to mikrokrążenie krwi, limfy oraz aktywuje proces samoleczenia. Skóra jest bardzo delikatnie naciągana. Najczęściej stosowane naciągnięcie taśmy, która drażni zakończenia nerwowe w skórze to 10-25%. Poprawa mikrokrażenia i przepływ limfy wspomaga wchłanianie krwiaków, obrzęków oraz zmniejsza stany zapalne. Działanie przeciwbólowe wynika z oddziaływania na receptory położone w skórze.
Odpowiednio zastosowany, specjalny rodzaj plastra, w czasie kiedy jest nalepiony (7-10 dni), może pełnić rolę stałego drenażu limfatycznego lub być uzupełnieniem dla drenażu manualnego.
Kinesiotaping wspomaga pracę mięśni, ułatwiając wykonanie ruchu, koryguje ustawienie oraz pracę stawów.
Igłoterapia pochodzi od narzędzia służącego do wykonania zabiegu. Mięsień penetruje igła akupunkturowa używana w tradycyjnej akupunkturze. Z języka łacińskiego etymologia akupunktury to aku (acus – igła) punktura (punctura – ukłucie). Wkłucie igły jest odbierane przez nerwy i dermatomy czuciowe, wywołując zmiany lokalne, związane z naruszeniem ciągłości tkanki w łuku odruchowym.
Aplikacja igły w ludzką tkankę zapoczątkowuje dwa rodzaje reakcji – lokalne mechanizmy biochemiczne aktywizujące kolejne fazy naprawcze w zmienionej tkance oraz odruchowe, globalne w wyniku pobudzenia układu nerwowego.
Planując zabieg igłoterapii, przeprowadzamy wnikliwy wywiad na temat dotychczasowego leczenia pacjenta, z naciskiem na przebyte choroby zakaźne w tym także związane z przyjmowaniem leków wpływających na te parametry. Zapoznajemy się z badaniami obrazowymi, uwzględniamy ewentualne anomalie anatomiczne sugerujące stan zapalny.
Po zabiegu inwazyjnym, za jaki uważa się igłoterapię, wskazane jest przywracanie normy długości mięśnia celem jego efektywniejszego rozluźnienia, przekrwienia i strukturalnej odbudowy.
Wskazania do zabiegu:
- dolegliwości bólowe mięśni
- skrócenie czynnościowe mięśni
- występowanie mięśniowych lub powięziowych punktów spustowych
- niesymetryczne napięcie mięśniowe
Przeciwskazania do zabiegu:
- chorobowe zmiany skórne
- przerwana ciągłość skóry oraz wszelkiego rodzaju rany, otarcia, oparzenia
- choroby zakaźne
- nowotwory
- ostre urazy mięśni
- ciąża
- brak wyraźnej zgody pacjenta na wykonanie zabiegu
- osoby labilne emocjonalnie
Masaż sportowy stanowi wykorzystanie różnych form masażu w procesie szkolenia sportowego zawodnika.
Wszystkie te działania mają na celu wspomaganie osiągnięcia możliwie najlepszego rezultatu sportowego i przeciwdziałanie urazom.
Do specyficznych form masażu sportowego zalicza się współcześnie masaż izometryczny oraz masaż centryfugalny.
Do obszaru masażu sportowego, głównie ze względu na potrzeby leczenia kontuzji, zalicza się także lecznicze formy masażu, m.in. masaż segmentarny, okostnowy oraz limfatyczny.
W sporcie wyczynowym najczęściej stosowany jest następujący podział masażu sportowego:
- masaż treningowy
- masaż przed zawodami
- masaż startowy
- masaż powysiłkowy
- masaż podtrzymujący
Działanie lokalne masażu sportowego polega na mechanicznym przepływie krwi w naczyniach krwionośnych oraz chłonki w naczyniach chłonnych. Operowanie przez terapeutę odpowiednimi technikami jak głaskanie, rozcieranie, ugniatanie czy oklepywanie, miejscowo zwiększa przemieszczenie się płynów przez układ naczyniowy.
Masażysta stosując te techniki w czasie masażu wywołuje tarcie, podczas którego wytwarza się ciepło. Wpływa ono na rozszerzenie naczyń krwionośnych, a co za tym idzie – zwiększa przepływ krwi przez mięśnie, przyspieszając dostarczanie substancji odżywczych i równocześnie wydalając produkty przemiany materii.
Programowanie odnowy biologicznej sportowca – prawidłowe postępowanie odnawiające powinno być podporządkowane planowi treningowemu.
Głównie zależy ono od specyfiki danego okresu treningowego. Ścisłe powiązanie odnowy biologicznej z procesem treningowym determinuje wspólną ich organizację.
W całokształcie pracy treningowej, a w tym także w planowaniu procesu odnowy, bardzo ważna jest znajomość podstawowych funkcji ustrojowych, szczególnie narządów i układów najbardziej obciążonych podczas wysiłków fizycznych.
Opracowanie ramowe schematów postępowania odnawiającego dotyczy głównie zabiegów i uzupełniania strat energetycznych. Zabiegi odnawiające powinny być adekwatne do charakteru wykonywanej pracy.
Obciążenia fizyczne w zależności od uprawianej dyscypliny sportu dzieli się na cykliczne i acykliczne.
W wysiłkach cyklicznych da się zauważyć zależność głębokości i charakteru zmęczenia od mocy i czasu trwania pracy mięśniowej.
W sportach o charakterze acyklicznym, w których wynik sportowy uzależniony jest od precyzyjnej i skoordynowanej czynności układu nerwowo – mięśniowego, sposób postępowania odnawiającego powinien doprowadzić do szybkiego przywrócenia równowagi procesów nerwowych, co w istotnym stopniu określa odnowę funkcji wegetatywnych.
Elektroterapia to zabieg leczniczy polegający na stosowaniu różnego rodzaju prądów.
Do najczęściej stosowanych w fizjoterapii po urazach sportowych zabiegów elektroleczniczych należą:
- galwanizacja
- jonoforeza
- elektrostymulacja
- prądy diadynamiczne
- prądy interferencyjne
W elektroterapii stosuje się w celach leczniczych prądy stałe jak i również prądy o zmiennej częstotliwości.
Prąd stały to taki prąd elektryczny, który w czasie przepływu nie zmienia kierunku i wartości natężenia. Mechanizm działania prądu stałego polega na ciągłym przepływie prądu od jednego bieguna do drugiego i występujących zjawisk elektrochemicznych, elektrokinetycznych oraz elektrotermicznych. Przepływ prądu stałego przez tkanki nerwową i mięśniową powoduje zmianę ich pobudliwości (elektrotonus).
Wskazania do zabiegu:
- stłuczenia
- krwiaki
- urazy tkanek miękkich
- obrzęki po złamaniach / zwichnięciach
- stany zapalne ścięgien, torebek stawowych
- przykurcze stawowe
- rwa kulszowa
- rwa barkowa
Przeciwskazania:
- uszkodzenia skóry
- nietolerancja zimna
- obecność odmrożeń
- wyniszczenie i wychłodzenie organizmu
- labilność emocjonalna
- rozrusznik serca
- ropne stany zapalne
- temperatura ciała powyżej 38 stopni
- złamania z odpryskami
- ciąża
- nowotwory
Przezskórna neuromodulacja to bardzo przydatny zabieg stosowany w leczeniu bólu przewlekłego.
Połączenie neuromodulacji przezskórnej z elektrolizą przezskórną pozwala na zmniejszenie bólu i jednoczesne stymulowanie procesów regeneracyjnych oraz przeciwzapalnych.
Terapia falami uderzeniowymi jest jedną z najlepszych i najskuteczniejszych metod leczenia przewlekłych schorzeń układu mięśniowo – szkieletowego i likwidacji zwapnień.
Jest to nieinwazyjne oraz nowoczesne działanie w walce z bólem. Ma zastosowanie w ortopedii, fizjoterapii i medycynie sportowej.
Fale uderzeniowe to fale akustyczne. Generowane są poprzez specjalny mechanizm pneumatyczny. Działając bardzo intensywnym bodźcem, jakim są fale uderzeniowe, terapeuta jest w stanie opracować więzadła, mięśnie, ścięgna, punkty kostne oraz nerwy, co sprawia iż zabieg ten jest bardzo kompleksowy.
Fizjoterapia Lublin - cennik zabiegów
Zapraszamy do zapoznania się z naszym cennikiem.
Zarezerwuj wizytę
W FIZJO-VIT fizjoterapia Lublin zawsze staramy się umówić wizytę jak najszybciej. Zdajemy sobie sprawę, że jeśli chodzi o zdrowie, czas jest bardzo ważny. Nasi specjaliści od fizjoterapii są dostępni od poniedziałku do soboty.
Nie zwlekaj i zarezerwuj termin wizyty już dziś!